Czeska przygoda

I wreszcie nadszedł ten czas. Czas na rewizytę u naszych czeskich przyjaciół, których tak niedawno gościliśmy w Puławach. A wszystko dzięki projektowi Erasmus+ “Bostońskie czytanie i obcego słuchanie” stworzonego przez trzech partnerów, jak trzech braci, Szkołę Podstawową im. Henryka Sienkiewicza w Puławach, Szkołę Podstawową im. Henryka Sienkiewicza z Polskim Językiem Nauczanie w Jabłonkowie oraz Puławski Ośrodek Kultury Dom Chemika. 

Po przybyciu do szkoły czeskiej nasi uczniowie zostali serdecznie powitani przez ich uczniów. A już następnego dnia uczestniczyli jako honorowi goście w festynie ogrodowych organizowanym co roku przez naszą partnerską szkołę dla lokalnej społeczności. wykonany przez nich układ taneczny “żywioły” bardzo się podobał. był to jeden z wielu fantastycznych występów przygotowanych na ten dzień. 

W programie wizyty znalazło się wiele atrakcji. wycieczki w góry, które pozwoliły polskim uczniom poznać malowniczy Beskid Śląski, na terenie którego położony jest Jabłonków. Warsztaty edukacyjne i gry terenowe pozwoliły dzieciom poznać historię i tradycje trójstyku trzech państw: Polski, Czech i Słowacji. Polskie dzieci miały okazję zobaczyć lokalne stroje ludowe, nauczyć się tańca i piosenki.

Swoje zdolności manualne ćwiczyły wspólnie podczas szycia serduszek zapachowych, zdobienia toreb i robienia przypinek. Dzięki warsztatom “puzzle tur” poznały świat barw i twórczość lokalnych artystów malarzy. Wielu wrażeń dostarczyła polskim i czeskim uczniom wyprawa do ostrawskiego ZOO. W Cieszynie zwiedzili Stare Miasto, Wzgórze Zamkowe, Wieżę Piastowską, Studnię Trzech Braci, Książnicę Cieszyńską i Rotundę p. w. św. Mikołaja i św. Wacława - jej wizerunek widnieje na banknocie 20 złotowym. 

Podczas wspólnych działań uczniowie nie zapomnieli o czytaniu. Polskie historyjki z morałem i opowieść o czeskiej Pradze czytane przez polskie i czeskie dzieci były ciekawym, a czasem zabawnym doświadczeniem. 

Uczestników projektu odwiedził bardzo ważny gość - burmistrz Jabłonkowa, który oprócz zapewnienia o dalszej współpracy miał dla wszystkich słodki poczęstunek. 

Nie zabrakło też pierwiastka kulturalnego, którego dostarczył spektakl w teatrze “Niesamowita wyprawa lewej skarpetki”.

Zwyczaje czeskich domów polskie dzieci poznały osobiście dzięki gościnności rodzin, u których spędziły trzy dni. Rodzinna atmosfera zbudowana zarówno przez dyrekcję szkoły, nauczycieli zaangażowanych w projekt oraz wspaniałych rodziców na długo pozostanie w ich pamięci. 

Po tych siedmiu dniach wszyscy stwierdzili, że jesteśmy tak różni, a jednak podobni.